Věděli jste, že …..

Your content goes here. Edit or remove this text inline or in the module Content settings. You can also style every aspect of this content in the module Design settings and even apply custom CSS to this text in the module Advanced settings.

Tak, jako je samozřejmostí dosažení tepelné pohody ať v zimním nebo v letním období, je samozřejmostí i zajištění teplé vody. Posledních cca 20 let je snaha o snížení energetické náročnosti budov upnuta zejména na snahu o snížení potřeby tepla na vytápění (např. zateplení obálky budovy, využití alternativních systémů zdrojů tepla, revitalizace stávajících zdrojů tepla atd.). Nicméně, tak jako jsou podrobně popsány systémy zpětného získávání tepla v oblasti větrání budov, využití zpětného získávání tepla v oblasti odpadového hospodářství je technickou veřejností vnímáno jako okrajová záležitost. Přitom, ale podíl potřeby tepla pouze pro přípravu teplé vody na celkovém dodaném teple do budovy roste.
S ohledem na požadavky vyhlášky č. 78/2013 a o energetické náročnosti budov a normy ČSN 73 0540 je navíc jasné, že tento podíl bude postupně v budoucnosti čím dál vyšší. Společně s růstem cen tepla tak budou systémy využívání tepla z odpadní vody nabývat na významu.

Trend vývoje potřeb energií pro vytápění a přípravu teplé vody lze ukázat na příkladu rodinného domu, který byl postaven v roce 1995 s celkovou tepelnou ztrátou na vytápění 8,5 kW.

Z grafu jasně vyplývá, že tato „okrajová záležitost“ získávání tepla z odpadní vody se stává čím dál více zajímavějším. Použitím rekuperačních výměníků se podíl energetické úspory významně zvyšuje.  V průmyslových objektech snižují výměníky typu SUP energetickou náročnost až o 60%. V případě rodinných domů a bytů lze instalováním sprchového rekuperačního výměníku NELA  uspořit kolem 42% původních nákladů vynaložených na ohřev teplé vody pro sprchování.

V příspěvku je čerpáno ze studie Ing. Vavřičky, Ph.D., ČVUT Praha, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí.